субота, 30 вересня 2017 р.

Про децентралізацію від Порошенко.

У п'ятницю 29 вересня у нас в Тернополі відбувся форум “Децентралізаційні стратегії”, до якого приєднався і я, щоб почути прихильників #децентрплізації та висловити свої думки з цього приводу.
Звісно, що на тому форумі представники влади, всі без винятку, агітували за їх "децетралізацію", говорили всі штампами влади, і при цьому не вникаючи в суть та деталі нав'язаної нашому суспільству реформи.
Що зауважив. 
Всі агітатори за децентралізацію свої розмови починали з того що,"створивши нові "отг" ви отримаєте додаткові кошти для своїх сіл ...", і зовсім не розказували що саме буде потім, в кінці їх децентралізаційного тунелю - а саме про те, що потім всі видатки на утримання всієї інфраструктури громад перекладуть на плечі об'єднаної громади.
Ще зауважив, що зовсім не було пояснень від представників влади, які проблеми має вирішити їх децентралізація та на який кінцевий результат має вийти вся країна провівши таку реформу. Про "видачу довідок, щоб бабця не їхала в райцентр" вже і не згадували.
Також всі мовчали про відсутність повної законодавчої бази для проведення такої реформи, тобто децентралізація вже йде, а всіх потрібних для цього законів ще немає ...
У нас на Тернопільщині лише до 30 % колишніх громад об'єднані в "отг" і мають преференції від влади у вигляді надходження податку на доходи фізичних осіб (пдфо), який в 2015 року був вилучений у 70 % решти громад. Тобто штучно для 70 % громад створили проблему з коштами, а "своїм" об'єднаним дали перевагу. Це як розуміти ?
Дуже багато розмов було про використання коштів державного фонду регіонального розвитку (дфрр), які закладено в державний бюджет на соціальний розвиток села, а саме - ремонт клубу, бібліотеки, дороги та інше, та які центральна виконавча влада мала би через конкурси розподіляти між всіма громадами в Україні ... Але в реалії гроші розподіляються майже в ручному режимі, і лише для "своїх" отг. Це що таке ? геноцид інших громад ?
Передача владних повноважень місцевим радам - децентралізація звісно нам потрібна, але чи правильно цю "передачу" робить влада #порошенко ?


середа, 6 вересня 2017 р.

Вся правда про децентралізацію від Порошенко.

Давайте спробуємо разом з Вами  проаналізувати, а що насправді стоїть за децентралізацією, про яку на всіх центральних теле-радіо змі чиновники Порошенко заявляють, що то саме їх влада, у рамках децентралізації, дала такі "величезні" бюджети на місця, і все, що тепер робиться в містах та селах – це заслуга саме їх реформи.
Але самий простий аналіз бюджетних документів обласних, районних, міських рад показує, що насправді фінансова децентралізація від Порошенко лише продовжує насаджувати на бюджети громад нові і нові витрати, які ще донедавна були прерогативою центрального бюджету. 
Ще у 2015 році фахівці попереджали, що фінансова децентралізація буде мати негативні наслідки. Але уряд Яценюка все ж "повісив" на бюджети місцевих громад додаткові витрати, яких раніше у них не було, а це навіть не тисячі, а мільйони гривень. Це були витрати на утримання закладів спорту, закладів культури та соціального спрямування. Тобто раніше місцеві бюджети ці витрати не несли. Зрозуміло, що у владних кабінетах про це вирішили мовчати. Зауважу, що така ситуація стосувалася практично всіх міст України.
Додаткові  надходження в бюджети громад за рахунок податків, які з центрального бюджету тепер перейшли у місцеві, нібито і є. 
Однак в 2016-му, тепер вже уряд Гройсмана, вводить нові додаткові навантаження на місцеві бюджети, а це освіта, медицина, соціальний захист. Майже по всій Україні витрати з бюджетів стали у двічі більшими, ніж ті додаткові надходження у вигляді податків та субвенцій. Ви тільки вдумайтеся - у два рази. Тобто тепер місцеві ради змушені фінансувати нові, нав'язані центральною владою, соціальні зобов'язання, вишукуючи кошти з власних фінансових резервів, зменшуючи вкрай необхідні видатки на ремонтні роботи, покращення інфраструктури та інші муніципальні проекти розвитку.
Хвалена фінансова децентралізація насправді означає для наших міст та сіл лише збільшення видатків з місцевого бюджету. 
Фінансова децентралізація, яку вихваляють у реформатора Порошенко, насправді тягарем повисла на місцевих бюджетах. У сумній перспективі це призведе до занепаду та фінансового колапсу всього місцевого самоврядування України.